rdfs:comment
| - El electroformado es un proceso de en el que las piezas se fabrican mediante sobre un modelo, conocido en la industria como mandril. Se aplica a la fabricación de moldes de precisión, y se empleó ampliamente en la producción de discos fonográficos. Es un proceso similar al galvanizado electrolítico, aunque en este último el propósito es formar un revestimiento protector que queda adherido al objeto procesado. (es)
- Galvanické pokovování je pokovovací proces, kdy se ionty kovu v roztoku pohybují v elektrickém poli tak, aby vytvářely povlak na elektrodě. Používá se stejnosměrný proud. Kationty dané látky se na katodě redukují z roztoku a potahují vodivý předmět tenkou vrstvou materiálu. Galvanické pokovování se užívá především pro vytvoření vrstvy s požadovanými vlastnostmi (např. odolnosti vůči a , proti korozi, pro kluzkost, estetické vlastnosti apod.) na povrchu, který tyto vlastnosti postrádá. Metodu lze však použít i pro zvětšení příliš malých předmětů. Galvanické poniklování (1911) (cs)
- Electroforming is a metal forming process in which parts are fabricated through electrodeposition on a model, known in the industry as a mandrel. Conductive (metallic) mandrels are treated to create a mechanical parting layer, or are chemically passivated to limit electroform adhesion to the mandrel and thereby allow its subsequent separation. Non-conductive (glass, silicon, plastic) mandrels require the deposition of a conductive layer prior to electrodeposition. Such layers can be deposited chemically, or using vacuum deposition techniques (e.g., gold sputtering). The outer surface of the mandrel forms the inner surface of the form. (en)
|
has abstract
| - Galvanické pokovování je pokovovací proces, kdy se ionty kovu v roztoku pohybují v elektrickém poli tak, aby vytvářely povlak na elektrodě. Používá se stejnosměrný proud. Kationty dané látky se na katodě redukují z roztoku a potahují vodivý předmět tenkou vrstvou materiálu. Galvanické pokovování se užívá především pro vytvoření vrstvy s požadovanými vlastnostmi (např. odolnosti vůči a , proti korozi, pro kluzkost, estetické vlastnosti apod.) na povrchu, který tyto vlastnosti postrádá. Metodu lze však použít i pro zvětšení příliš malých předmětů. Galvanické poniklování (1911) Obecně se použitý proces označuje jako elektrodepozice. Je analogický galvanickému článku, ale funguje opačně. Jedním ze způsobů je, že se použije anoda vyrobená z kovu, který se má nanést na předmět připojený ke katodě. Obě elektrody jsou ponořeny v elektrolytu obsahujícím jednu nebo více solí daného kovu, případně dalších iontů, které umožňují průchod elektrického proudu. Na anodě se oxiduje použitý kov a přechází v podobě iontů do roztoku. Na katodě se rozpuštěný kov opět z iontů redukuje a vytváří vrstvu, pokovuje elektrodu. Rychlost, s jakou se anoda rozpouští, je rovna rychlosti, se kterou se pokovuje katoda; tato rychlost je přímo úměrná procházejícímu proudu. Ionty v elektrolytu (které se přetvářejí v kovový povlak na katodě) se nepřetržitě doplňují z anody. Při jiné metodě se používá anoda, která se nespotřebovává. Pak se musí ionty kovu, který se používá k pokovování, doplňovat do elektrolytové lázně. (cs)
- Electroforming is a metal forming process in which parts are fabricated through electrodeposition on a model, known in the industry as a mandrel. Conductive (metallic) mandrels are treated to create a mechanical parting layer, or are chemically passivated to limit electroform adhesion to the mandrel and thereby allow its subsequent separation. Non-conductive (glass, silicon, plastic) mandrels require the deposition of a conductive layer prior to electrodeposition. Such layers can be deposited chemically, or using vacuum deposition techniques (e.g., gold sputtering). The outer surface of the mandrel forms the inner surface of the form. The process involves passing direct current through an electrolyte containing salts of the metal being electroformed. The anode is the solid metal being electroformed, and the cathode is the mandrel, onto which the electroform gets plated (deposited). The process continues until the required electroform thickness is achieved. The mandrel is then either separated intact, melted away, or chemically dissolved. The surface of the finished part that was in intimate contact with the mandrel is replicated in fine detail with respect to the original, and is not subject to the shrinkage that would normally be experienced in a foundry cast metal object, or the tool marks of a milled part. The solution side of the part is less well defined, and that loss of definition increases with thickness of the deposit. In extreme cases, where a thickness of several millimetres is required, there is preferential build-up of material on sharp outside edges and corners. This tendency can be reduced by shielding, or a process known as periodic reverse, where the electroforming current is reversed for short periods and the excess is preferentially dissolved electrochemically. The finished form can either be the finished part, or can be used in a subsequent process to produce a positive of the original mandrel shape, such as with vinyl records or CD and DVD stamper manufacture. In recent years, due to its ability to replicate a mandrel surface with practically no loss of fidelity, electroforming has taken on new importance in the fabrication of micro and nano-scale metallic devices and in producing precision injection molds with micro- and nano-scale features for production of non-metallic micro-molded objects. (en)
- El electroformado es un proceso de en el que las piezas se fabrican mediante sobre un modelo, conocido en la industria como mandril. Se aplica a la fabricación de moldes de precisión, y se empleó ampliamente en la producción de discos fonográficos. Es un proceso similar al galvanizado electrolítico, aunque en este último el propósito es formar un revestimiento protector que queda adherido al objeto procesado. (es)
|