Ethnikos Piraeus Volleyball Club is the volleyball department of the Greek multisport club of Ethnikos Piraeus, based in Piraeus. It is one of the oldest sport sections of the club with presence since 1920s. The colours of the club are blue and white and its home arena is the municipal gymnasium of Piraeus "Panagiotis Salpeas'
Attributes | Values |
---|
rdf:type
| |
rdfs:label
| - Ethnikos Piraeus V.C. (en)
- Εθνικός Πειραιώς (πετοσφαίριση) (el)
- Ethnikos Omilos Filathlōn Peiraiōs Falīrou (pallavolo maschile) (it)
|
rdfs:comment
| - Ethnikos Piraeus Volleyball Club is the volleyball department of the Greek multisport club of Ethnikos Piraeus, based in Piraeus. It is one of the oldest sport sections of the club with presence since 1920s. The colours of the club are blue and white and its home arena is the municipal gymnasium of Piraeus "Panagiotis Salpeas' (en)
- L'Ethnikos Omilos Filathlōn Peiraiōs Falīrou è una società di pallavolo maschile, con sede a Il Pireo: fa parte dell'omonima società polisportiva. (it)
- (Αυτό το λήμμα αφορά το τμήμα πετοσφαίρισης ανδρών του Εθνικού. Για τον ευρύτερο σύλλογο, δείτε: Εθνικός Ο.Φ.Π.Φ.. ) Το τμήμα πετοσφαίρισης του Εθνικού Ο.Φ.Π.Φ. είναι από τα παλιότερα του συλλόγου και τα πρώτα χρόνια και πριν τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο συμμετείχε ανελλιπώς στα τοπικά πρωταθλήματα κέντρου και στην Α΄κατηγορία. Ο Εθνικός εμφανίσθηκε για πρώτη φορά το 1927 στο πρωτάθλημα πετοσφαίρισης ανδρών που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ . Αξίζει εδώ να αναφέρουμε τους συμμετέχοντες Η τελική φάση διεξήχθη στις 20 Μαρτίου στο Παναθηναϊκ'ο Στάδιο παρουσία του προέδρου της Δ.Ο.Ε. Πιερ ντε Κουμπερτέν. (el)
|
dcterms:subject
| |
Wikipage page ID
| |
Wikipage revision ID
| |
Link from a Wikipage to another Wikipage
| |
Link from a Wikipage to an external page
| |
sameAs
| |
dbp:wikiPageUsesTemplate
| |
body
| |
chairman
| |
clubname
| - Ethnikos Piraeus V.C. (en)
|
date
| |
founded
| |
fullname
| - Ethnikos Piraeus V.C. (en)
|
ground
| - Panagiotis Salpeas, Piraeus, Greece (en)
|
league
| |
leftarm
| |
manager
| |
rightarm
| |
season
| |
shorts
| |
url
| |
has abstract
| - (Αυτό το λήμμα αφορά το τμήμα πετοσφαίρισης ανδρών του Εθνικού. Για τον ευρύτερο σύλλογο, δείτε: Εθνικός Ο.Φ.Π.Φ.. ) Το τμήμα πετοσφαίρισης του Εθνικού Ο.Φ.Π.Φ. είναι από τα παλιότερα του συλλόγου και τα πρώτα χρόνια και πριν τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο συμμετείχε ανελλιπώς στα τοπικά πρωταθλήματα κέντρου και στην Α΄κατηγορία. Ο Εθνικός εμφανίσθηκε για πρώτη φορά το 1927 στο πρωτάθλημα πετοσφαίρισης ανδρών που διοργάνωσε ο ΣΕΓΑΣ . Αξίζει εδώ να αναφέρουμε τους συμμετέχοντες
* Α΄ όμιλος: Εθνικός Γ.Σ. Αθηνών, Πανελλήνιος , ΓΠΣ Πέλοψ, Γ.Σ. Αμαρουσίου, Ατρόμητος Αθηνών, Διδασκαλείο Γυμναστικής, Παναθηναϊκός.
* Β΄ όμιλος: Ολυμπιακός., Εθνικός Πειραιώς, Αθηναϊκός Α.Σ., Πανιώνιος, Γ.Σ. Γουδί, Σχολή Ευελπίδων, Πανεπιστήμιο Αθηνών. Η τελική φάση διεξήχθη στις 20 Μαρτίου στο Παναθηναϊκ'ο Στάδιο παρουσία του προέδρου της Δ.Ο.Ε. Πιερ ντε Κουμπερτέν. Επισημαίνεται μάλιστα, κάτι που δεν είναι ευρύτερα γνωστό, ότι ο Εθνικός είναι η πρώτη ομάδα που εμφάνισε γυναικείες ομάδες βόλλεϊ και κολύμβησης προπολεμικά . Μάλιστα στο ξεκίνημά του κατακτά το πρωτάθλημα γυναικών το 1930-31 και τα πρωταθλήματα ανδρών και γυναικών το 1931-32 . Δραστηριότητες των ομάδων βόλεϊ ανδρών, γυναικών, νέων,νεανίδων και συμμετοχή στα πρωταθλήματα Αθηνών-Πειραιώς, αναφέρονται συνεχώς ως το 1940. Μεταπολεμικά αγωνίσθηκε στα πρωταθλήματα που διοργανώνονταν από τον ΣΕΓΑΣ. Είναι χαρακτηριστικό της παρουσίας του Ομίλου στο βόλεϊ, ότι το 1970, μαζί με άλλα 8 σωματεία, ίδρυσε την Ελληνική Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης. Έκτοτε αγωνίζεται ανελλιπώς στα πρωταθλήματα που διοργανώνονται από αυτή . Την περίοδο 2014-2015 αγωνίσθηκε στην Α2 εθνική κατηγορία ανδρών και την περίοδο 2016-2017 κατάφερε αήττητη να στεφθεί πρωταθλήτρια και να ανέβει κατηγορία. Η αγωνιστική περίοδος 2017-2018 ήταν ορόσημο, αφού μετά από 37 χρόνια η ομάδα αγωνίστηκε στην ανώτατη κατηγορία (Α1 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ) της VOLLEY LEAGUE και παρόλο που αντιμετώπισε ομάδες με εμπειρία στην κατηγορία αυτή, κατάφερε να τερματίσει στην 7η θέση. Η μεγαλύτερη επιτυχία όμως του τμήματος Volley του Εθνικού Ο.Φ.Π.Φ. είναι αναμφίβολα η επαναλειτουργία των Τμημάτων υποδομών την περίοδο 2015-2016, μετά από 19 ολόκληρα χρόνια και η συμμετοχή στα πρωταθλήματα Παίδων, Παμπαίδων και Εφήβων. Επίσης την αγωνιστική περίοδο 2016-2017 εκτός από την συμμετοχή στα παραπάνω Πρωταθλήματα, συμμετέχει και στο Πρωτάθλημα Παγκορασίδων για πρώτη φορά έπειτα από περίπου 70 χρόνια. Την περίοδο 2021–22, το γυναικείο τμήμα κατέκτησε αήττητο το πρωτάθλημα ΕΣΠΕΔΑ, κερδίζοντας έτσι την άνοδο στην Β' Εθνική. (el)
- Ethnikos Piraeus Volleyball Club is the volleyball department of the Greek multisport club of Ethnikos Piraeus, based in Piraeus. It is one of the oldest sport sections of the club with presence since 1920s. The colours of the club are blue and white and its home arena is the municipal gymnasium of Piraeus "Panagiotis Salpeas' (en)
- L'Ethnikos Omilos Filathlōn Peiraiōs Falīrou è una società di pallavolo maschile, con sede a Il Pireo: fa parte dell'omonima società polisportiva. (it)
|
gold:hypernym
| |
prov:wasDerivedFrom
| |
page length (characters) of wiki page
| |
foaf:isPrimaryTopicOf
| |
is Link from a Wikipage to another Wikipage
of | |
is RD1-team
of | |
is foaf:primaryTopic
of | |