rdfs:comment
| - Η δεύτερη γαλλοκρατία στα Επτάνησα ξεκίνησε τον Αύγουστο του 1807, όταν η Επτάνησος Πολιτεία (ρωσικό προτεκτοράτο το οποίο καταλάμβανε την περιοχή των Επτανήσων) προσαρτήθηκε από την Πρώτη Γαλλική Αυτοκρατορία, σύμφωνα με τους όρους της Συνθήκης του Τίλσιτ. Οι Γάλλοι προσάρτησαν την πολιτεία, ωστόσο διατήρησαν τις περισσότερες υπηρεσίες της τοπικής αυτοδιοίκησης των νησιών. Το 1809-10 οι Βρετανοί κατέλαβαν τα νότια Επτάνησα, αφήνοντας μόνο την Κέρκυρα, τους Παξούς και την Πάργα σε γαλλικά χέρια. Οι Βρετανοί επέβαλαν ναυτικό αποκλεισμό στα υπόλοιπα νησιά, τα οποία λόγω του αποκλεισμού άρχισαν να υποφέρουν από λιμό. Τέλος, οι Βρετανοί κατέλαβαν τους Παξούς στα τέλη του 1813 και τη Πάργα τον Μάρτιο του 1814. Μετά την Παραίτηση του Ναπολέοντα, ο Γάλλος γενικός κυβερνήτης των Ιονίων Νήσων, Φραν (el)
- The second period of French rule in the Ionian Islands (Greek: Δεύτερη Γαλλοκρατία των Επτανήσων, romanized: Dėfteri Gallokratía ton Eptaníson) began in August 1807, when the Septinsular Republic, a Russian protectorate comprising the seven Ionian Islands, was occupied by the First French Empire in accordance with the Treaty of Tilsit. The French annexed the Republic but maintained most of its institutions for local governance. In 1809–10, the British occupied the southernmost islands, leaving only Corfu, Paxoi, and the mainland exclave of Parga in French hands. The British also imposed a naval blockade on the French-ruled islands, which began to suffer from famine. Finally, the British occupied Paxoi in late 1813 and Parga in March 1814. Following the Abdication of Napoleon, the French go (en)
|