rdfs:comment
| - Uvažování z pohledu celého životního cyklu (LCT), či též filozofie životního cyklu (anglicky Life cycle thinking – LCT), je přístup, při kterém bereme v úvahu, jak každodenní život ovlivňuje životní prostředí. Tento přístup vyhodnocuje jak konzumované výrobky, tak i zapojení do různých aktivit ovlivňujících životní prostředí, hodnocení ale neprobíhá pouze v jednom kroku, bere se v úvahu ucelený obraz výrobku nebo celého souboru aktivit. Jedná se o způsob uvažování, který překračuje tradiční zaměření na místo výroby a výrobní procesy a zahrnuje environmentální, sociální a ekonomické dopady produktu po celý životní cyklus výrobku. Hlavním cílem LCT je snížit spotřebu zdrojů produktu a emise do životního prostředí a zlepšit jeho socioekonomickou výkonnost v průběhu jeho životního cyklu. To mů (cs)
- Life cycle thinking is a holistic approach to thinking about the environmental impact of products beyond manufacturing to also include extraction, consumption and end of life. This style of thinking considers the processes involved in the use of a product, from the point of a product's creation to the end of its useful life. This is generally known as the product life cycle. Raw material extraction, material processing, transportation, distribution, consumption, reuse/recycling, and disposal are examined. This approach may also consider the processes needed for socioeconomic activities, such as utility use. When analyzing the effects of life cycles, limits to evaluation are subject to the assessment approach taken. Some approaches go beyond environmental issues to also consider social and (en)
|
has abstract
| - Uvažování z pohledu celého životního cyklu (LCT), či též filozofie životního cyklu (anglicky Life cycle thinking – LCT), je přístup, při kterém bereme v úvahu, jak každodenní život ovlivňuje životní prostředí. Tento přístup vyhodnocuje jak konzumované výrobky, tak i zapojení do různých aktivit ovlivňujících životní prostředí, hodnocení ale neprobíhá pouze v jednom kroku, bere se v úvahu ucelený obraz výrobku nebo celého souboru aktivit. Jedná se o způsob uvažování, který překračuje tradiční zaměření na místo výroby a výrobní procesy a zahrnuje environmentální, sociální a ekonomické dopady produktu po celý životní cyklus výrobku. Hlavním cílem LCT je snížit spotřebu zdrojů produktu a emise do životního prostředí a zlepšit jeho socioekonomickou výkonnost v průběhu jeho životního cyklu. To může usnadnit propojení mezi ekonomickým, sociálním a environmentálním rozměrem v rámci firmy a v celém jejím hodnotovém řetězci. Uvažování z pohledu celého životního cyklu lze tedy použít i na spotřebu jiných sociálně-ekonomických aktivit, jako je sledování filmů, výroba uměleckých a řemeslných děl, vaření večeře nebo dokonce dělání domácích úkolů. Například půjčení filmu, který se zdá být neškodnou činností, by při tomto přístupu zahrnovalo i spotřebu paliva pro cestu do videopůjčovny, použití elektřiny k napájení televizoru a DVD přehrávače a spotřeba energie baterií dálkového ovladače. Kvantitativní zkoumání účinků životních cyklů má dané limity s ohledem na to, jaký přístup k hodnocení je použit; kompletní vyhodnocení celého řetězce činností může být tak složité, že by mohlo vyžadovat mnoholeté zkoumání, abychom zjistili životní cyklus konkrétního procesu. Uvažování z pohledu celého životního cyklu je způsob, jak si více uvědomovat složitost konzumace výrobků a zapojení do činností a posuzovat, jak to ovlivňuje životní prostředí. (cs)
- Life cycle thinking is a holistic approach to thinking about the environmental impact of products beyond manufacturing to also include extraction, consumption and end of life. This style of thinking considers the processes involved in the use of a product, from the point of a product's creation to the end of its useful life. This is generally known as the product life cycle. Raw material extraction, material processing, transportation, distribution, consumption, reuse/recycling, and disposal are examined. This approach may also consider the processes needed for socioeconomic activities, such as utility use. When analyzing the effects of life cycles, limits to evaluation are subject to the assessment approach taken. Some approaches go beyond environmental issues to also consider social and economic impacts. (en)
|