Founded in 1888, Messiniakos Gymnastic Club (Greek: Μεσσηνιακός Γυμναστικός Σύλλογος) is one of the oldest athletic club in Greece with Panagiotis Benakis its first president. Messiniakos' traditional colours are green and white and in 1924 adopted as symbol a platanus foil.
Attributes | Values |
---|
rdf:type
| |
rdfs:label
| - Μεσσηνιακός Γ.Σ. (el)
- Messiniakos (en)
|
rdfs:comment
| - Ο Μεσσηνιακός Γυμναστικός Σύλλογος είναι από τους αρχαιότερους ελληνικούς αθλητικούς συλλόγους, αφού ιδρύθηκε το 1888 με πρώτο πρόεδρο τον Παναγιώτη Μπενάκη ως σύλλογος κλασικού αθλητισμού. Σήμερα διατηρεί πέντε αθλητικά τμήματα: στίβου, βόλεϊ γυναικών, άρσης βαρών, ποδοσφαίρου και ποδηλασίας, τα οποία έχουν πετύχει πανελλήνιες διακρίσεις. Έδρα του συλλόγου είναι το Γήπεδο Μεσσηνιακού στην Καλαμάτα. Χρώματα του συλλόγου είναι το πράσινο και το λευκό και έμβλημά του ο Δαϊκλής, Μεσσήνιος αθλητής του 752 π.Χ. Μετά το 1924 έγινε έμβλημά του και το πλατανόφυλλο. (el)
- Founded in 1888, Messiniakos Gymnastic Club (Greek: Μεσσηνιακός Γυμναστικός Σύλλογος) is one of the oldest athletic club in Greece with Panagiotis Benakis its first president. Messiniakos' traditional colours are green and white and in 1924 adopted as symbol a platanus foil. (en)
|
foaf:name
| - Messiniakos (en)
- Messiniakos Football Club (en)
|
foaf:homepage
| |
foaf:depiction
| |
dcterms:subject
| |
Wikipage page ID
| |
Wikipage revision ID
| |
Link from a Wikipage to another Wikipage
| |
Link from a Wikipage to an external page
| |
sameAs
| |
dbp:wikiPageUsesTemplate
| |
thumbnail
| |
body
| |
capacity
| |
chairman
| - Panagiotis Stasinopoulos (en)
|
clubname
| |
founded
| |
fullname
| - Messiniakos Football Club (en)
|
ground
| |
league
| |
leftarm
| |
manager
| - Stavros Christopoulos (en)
|
position
| - Messinia B Local 3rd (en)
|
rightarm
| |
season
| |
shorts
| |
socks
| |
website
| |
has abstract
| - Ο Μεσσηνιακός Γυμναστικός Σύλλογος είναι από τους αρχαιότερους ελληνικούς αθλητικούς συλλόγους, αφού ιδρύθηκε το 1888 με πρώτο πρόεδρο τον Παναγιώτη Μπενάκη ως σύλλογος κλασικού αθλητισμού. Σήμερα διατηρεί πέντε αθλητικά τμήματα: στίβου, βόλεϊ γυναικών, άρσης βαρών, ποδοσφαίρου και ποδηλασίας, τα οποία έχουν πετύχει πανελλήνιες διακρίσεις. Έδρα του συλλόγου είναι το Γήπεδο Μεσσηνιακού στην Καλαμάτα. Χρώματα του συλλόγου είναι το πράσινο και το λευκό και έμβλημά του ο Δαϊκλής, Μεσσήνιος αθλητής του 752 π.Χ. Μετά το 1924 έγινε έμβλημά του και το πλατανόφυλλο. (el)
- Founded in 1888, Messiniakos Gymnastic Club (Greek: Μεσσηνιακός Γυμναστικός Σύλλογος) is one of the oldest athletic club in Greece with Panagiotis Benakis its first president. Messiniakos' traditional colours are green and white and in 1924 adopted as symbol a platanus foil. Messiniakos has made a name of itself in many sports (football, volleyball, athletics, weight-lifting etc.) and has produced very good athletes, such as OFI's Brazilian footballer Davidson and Louis Tsatoumas in track and field, who is one of the biggest hopes for Greek athletics. The club used to be home to the Papaflessia international athletics meeting. The volleyball team had excellent appearances in the First Division, but is not participating at the current time. (en)
|
gold:hypernym
| |
dbp:wordnet_type
| |
prov:wasDerivedFrom
| |
page length (characters) of wiki page
| |
capacity
| |
ground
| |
foaf:isPrimaryTopicOf
| |