Porto Koufo (Greek: Πόρτο Κουφό) is the largest natural harbour in Greece (in depth). The harbour was mentioned by the historian Thucydides. German submarines used it during World War II because of its geographical location and direct access to the Aegean Sea. Porto Koufo is located in the municipality Sithonia, Chalkidiki.
Attributes | Values |
---|
rdf:type
| |
rdfs:label
| - Πόρτο Κουφό (el)
- Porto Koufo (en)
- Pórto Koufó (sv)
|
rdfs:comment
| - Porto Koufo (Greek: Πόρτο Κουφό) is the largest natural harbour in Greece (in depth). The harbour was mentioned by the historian Thucydides. German submarines used it during World War II because of its geographical location and direct access to the Aegean Sea. Porto Koufo is located in the municipality Sithonia, Chalkidiki. (en)
- Το Πόρτο Κουφό είναι ένας όρμος ο μυχός του οποίου αποτελεί ένα φυσικό μικρό λιμάνι με κατεύθυνση εισόδου από Νότο προς Βορρά. Βρίσκεται στο Τορωναίο Κόλπο παρά το νότιο-δυτικό άκρο της Σιθωνίας στην Χαλκιδική. Υπάγεται στον . Σημειώνεται ότι η είσοδος του όρμου Πόρτο Κουφό σε απόσταση από θαλάσσης είναι δυσδιάκριτη. Για το λόγο αυτό φέρονται δύο φάροι εκατέρωθεν της εισόδου. Κατά την ημέρα η ασφαλής είσοδος επιτυγχάνεται με ευθυγράμμιση το μέσον της εισόδου με την Τρίκρανο κορυφή του Άθωνος. Είναι ο "Κωφός λιμήν" των αρχαίων Ελλήνων, όπως τον αναφέρει ο Θουκυδίδης. (el)
- Pórto Koufó (Porto Koufo, Koufos) är en ort i Grekland. Den ligger i prefekturen Chalkidike och regionen Mellersta Makedonien, i den nordöstra delen av landet, 220 km norr om huvudstaden Aten. Pórto Koufó ligger 3 meter över havet och antalet invånare är 110. (sv)
|
geo:lat
| |
geo:long
| |
foaf:depiction
| |
dcterms:subject
| |
Wikipage page ID
| |
Wikipage revision ID
| |
Link from a Wikipage to another Wikipage
| |
sameAs
| |
dbp:wikiPageUsesTemplate
| |
thumbnail
| |
georss:point
| - 39.96361111111111 23.921944444444446
|
has abstract
| - Το Πόρτο Κουφό είναι ένας όρμος ο μυχός του οποίου αποτελεί ένα φυσικό μικρό λιμάνι με κατεύθυνση εισόδου από Νότο προς Βορρά. Βρίσκεται στο Τορωναίο Κόλπο παρά το νότιο-δυτικό άκρο της Σιθωνίας στην Χαλκιδική. Υπάγεται στον . Πρόκειται για έναν από τους ασφαλέστερους όρμους και αγκυροβόλια της Βορείου Ελλάδος που αν και η είσοδος του είναι παρά τη δυτική πλευρά της χερσονήσου, (περίπου 1,5 μίλι Β.ΒΔ. από την εσχατιά που είναι το ακρωτήριο Δρέπανο ή Άμπελος), στη συνέχεια ο όρμος στρέφει κατά 90 μοίρες προς Βορρά παρέχοντας έτσι ασφαλή κάλυψη σε όλους τους καιρούς (άνεμους). Η είσδυσή του είναι περίπου ένα ναυτικό μίλι, ενώ το εύρος της εισόδου του, που διανοίγεται μεταξύ των ακρωτηρίων Δρεστήναγα (βόρεια) και Παγώνα (νότια) φθάνει περίπου τα 620 μ. Εντός του όρμου δημιουργούνται διάφοροι μικρότεροι ορμίσκοι με σημαντικότερο εκείνο του μυχού και του ορμίσκου «Γκούρα» που βρίσκεται έναντι των ερειπίων των άλλοτε μεγάλων τουρκικών στρατώνων. Οι άκρες της εισόδου είναι ψηλές περίπου 90 μ. και βραχώδεις. Κατά την είσοδο βόρεια (αριστερά), μεταξύ της άκρας Δρεστήναγα και της άκρας Αντίκουφο σχηματίζεται ο πρώτος ορμίσκος καλούμενος "Κόρακας", εύρους 2,5 σταδίων και μέσου βάθους 9 μ. Αμέσως μετά την άκρα Αντίκουφο και σε απόσταση 2 σταδίων ακολουθεί η άκρα Σπηλιά από την οποία και διανοίγεται Β.ΒΔ. ο εσωτερικός μεγάλος όρμος. Αντίθετα ΝΑ. διανοίγεται μικρός όρμος που λεγόταν παλαιότερα Καντίκιοϊ. Σημειώνεται ότι η είσοδος του όρμου Πόρτο Κουφό σε απόσταση από θαλάσσης είναι δυσδιάκριτη. Για το λόγο αυτό φέρονται δύο φάροι εκατέρωθεν της εισόδου. Κατά την ημέρα η ασφαλής είσοδος επιτυγχάνεται με ευθυγράμμιση το μέσον της εισόδου με την Τρίκρανο κορυφή του Άθωνος. Είναι ο "Κωφός λιμήν" των αρχαίων Ελλήνων, όπως τον αναφέρει ο Θουκυδίδης. Κατά την περίοδο του Β΄Παγκοσμίου πόλεμου χρησιμοποιήθηκε από τα Γερμανικά υποβρύχια λόγω της στρατηγικής του θέσης που παρείχε αφενός φυσική αντιεροπορική κάλυψη, αφετέρου άμεση πρόσβαση στο Αιγαίο, ενώ στην αρχή του όρμου επί της Άκρας Αντίκουφο, είχαν εγκαταστήσει ένα πολυβολείο όπου φρουρούσε την είσοδο του όρμου. Σήμερα ο μυχός του Πόρτο Κουφό έχει διαμορφωθεί ανάλογα σε μικρό αλιευτικό λιμάνι (καταφύγιο), με περιορισμένη όμως εγκατάσταση πρόσδεσης μικρών τουριστικών σκαφών και θαλαμηγών. Η λιμενική αστυνόμευση της περιοχής ασκείται από τη Λιμενική Αρχή της Θεσσαλονίκης. (el)
- Porto Koufo (Greek: Πόρτο Κουφό) is the largest natural harbour in Greece (in depth). The harbour was mentioned by the historian Thucydides. German submarines used it during World War II because of its geographical location and direct access to the Aegean Sea. Porto Koufo is located in the municipality Sithonia, Chalkidiki. (en)
- Pórto Koufó (Porto Koufo, Koufos) är en ort i Grekland. Den ligger i prefekturen Chalkidike och regionen Mellersta Makedonien, i den nordöstra delen av landet, 220 km norr om huvudstaden Aten. Pórto Koufó ligger 3 meter över havet och antalet invånare är 110. Terrängen runt Pórto Koufó är kuperad åt nordost, men åt sydväst är den platt. Havet är nära Pórto Koufó åt sydväst. Den högsta punkten i närheten är 203 meter över havet, 1,0 km nordost om Pórto Koufó. Närmaste större samhälle är Sykiá, 7,7 km norr om Pórto Koufó. I omgivningarna runt Pórto Koufó växer huvudsakligen gles och ofta lågvuxen subtropisk skog. Klimatet i området är tempererat. Årsmedeltemperaturen i trakten är 16 °C. Den varmaste månaden är juli, då medeltemperaturen är 26 °C, och den kallaste är januari, med 8 °C. Genomsnittlig årsnederbörd är 878 millimeter. Den regnigaste månaden är december, med i genomsnitt 139 mm nederbörd, och den torraste är augusti, med 22 mm nederbörd. (sv)
|
gold:hypernym
| |
prov:wasDerivedFrom
| |
page length (characters) of wiki page
| |
foaf:isPrimaryTopicOf
| |
geo:geometry
| - POINT(23.921943664551 39.963611602783)
|
is Link from a Wikipage to another Wikipage
of | |
is Wikipage redirect
of | |
is foaf:primaryTopic
of | |