Attributes | Values |
---|
rdf:type
| |
rdfs:label
| - S.A.G.A.P.O. (el)
- S.A.G.A.P.O. (en)
- S.A.G.A.P.O. (pt)
- S.A.G.A.P.O. (pl)
- S.A.G.A.P.O. (sv)
|
rdfs:comment
| - S.A.G.A.P.O. är en låt framförd av den grekiska sångaren Michalis Rakintzis. Låten var Greklands bidrag i Eurovision Song Contest 2002 i Tallinn i Estland. Låten är skriven av Rakintzis själv. Bidraget framfördes i finalen den 25 maj och slutade där på sjuttonde plats med 27 poäng. (sv)
- Το "S.A.G.A.P.O." ήταν η ελληνική συμμετοχή στο Διαγωνισμό Τραγουδιού της Eurovision 2002, που ερμήνευσε στα Αγγλικά ο Μιχάλης Ρακιντζής. Επισήμως, αυτή ήταν η πρώτη περίπτωση κατά την οποία η ελληνική συμμετοχή δεν είχε καθόλου στίχους στα ελληνικά, ωστόσο ο τίτλος είναι μεταγραφή της φράσης "Σ' αγαπώ" στα ελληνικά. Το τραγούδι ασχολείται με τον πιο σίγουρο τρόπο να ενθαρρύνει τον Ρακιντζή, για να τον πει η αγάπη του πώς νιώθει γι' αυτόν. Αυτό περιγράφεται ως "ο κωδικός πρόσβασης" ("the password") σε όλους τους στίχους. (el)
- S.A.G.A.P.O. – utwór greckiego wokalisty Michalisa Rakintzisa, napisany i skomponowany przez niego samego, nagrany i wydany w 2002 roku, umieszczony na czternastym albumie studyjnym artysty o tym samym tytule. (pl)
|
dcterms:subject
| |
Wikipage page ID
| |
Wikipage revision ID
| |
Link from a Wikipage to another Wikipage
| |
Wikipage redirect
| |
sameAs
| |
dbp:wikiPageUsesTemplate
| |
has abstract
| - Το "S.A.G.A.P.O." ήταν η ελληνική συμμετοχή στο Διαγωνισμό Τραγουδιού της Eurovision 2002, που ερμήνευσε στα Αγγλικά ο Μιχάλης Ρακιντζής. Επισήμως, αυτή ήταν η πρώτη περίπτωση κατά την οποία η ελληνική συμμετοχή δεν είχε καθόλου στίχους στα ελληνικά, ωστόσο ο τίτλος είναι μεταγραφή της φράσης "Σ' αγαπώ" στα ελληνικά. Το τραγούδι ερμηνεύτηκε τέταρτο ανά σειρά εμφάνισης εκείνο το βράδυ, μετά από Αυστρία με τον Manuel Ortega με το "Say A Word" και πριν την Ισπανία με τη και το "Europe's Living A Celebration". Στο τέλος της ψηφοφορίας, έλαβε 27 βαθμούς, τερματίζοντας στη 17η θέση από τους συνολικά 24 συμμετέχοντες. Ο Μιχάλης και οι τραγουδιστές του ήταν ντυμένοι με μαύρα, ρομποτικά ρούχα, για την εμφάνισή τους στην Eurovision. Το τραγούδι ασχολείται με τον πιο σίγουρο τρόπο να ενθαρρύνει τον Ρακιντζή, για να τον πει η αγάπη του πώς νιώθει γι' αυτόν. Αυτό περιγράφεται ως "ο κωδικός πρόσβασης" ("the password") σε όλους τους στίχους. Ακολούθησε ως Έλληνας εκπρόσωπος στο Διαγωνισμό του 2003 η Μαντώ με το "Never Let You Go". (el)
- S.A.G.A.P.O. – utwór greckiego wokalisty Michalisa Rakintzisa, napisany i skomponowany przez niego samego, nagrany i wydany w 2002 roku, umieszczony na czternastym albumie studyjnym artysty o tym samym tytule. Singiel reprezentował Grecję podczas 47. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2002 roku, wygrywając krajowe eliminacje (ang. I Love You). W finale imprezy, która odbyła się 25 maja w Saku Suurhall w Tallinnie, kompozycja otrzymała łącznie 27 punktów, zajmując 17. miejsce w końcowej klasyfikacji. W trakcie występu Rakintzis i jego zespół mieli na sobie czarne zbroje wojskowe, których użycie podczas prezentacji wokalista wytłumaczył słowami: „Chcielibyśmy zobaczyć kiedyś siły zbrojne mówiące do siebie «Kocham Cię»; mamy nadzieję, że to kiedyś nastąpi”. (pl)
- S.A.G.A.P.O. är en låt framförd av den grekiska sångaren Michalis Rakintzis. Låten var Greklands bidrag i Eurovision Song Contest 2002 i Tallinn i Estland. Låten är skriven av Rakintzis själv. Bidraget framfördes i finalen den 25 maj och slutade där på sjuttonde plats med 27 poäng. (sv)
|
gold:hypernym
| |
prov:wasDerivedFrom
| |
page length (characters) of wiki page
| |
foaf:isPrimaryTopicOf
| |
is Link from a Wikipage to another Wikipage
of | |
is foaf:primaryTopic
of | |