USS Lapon (SS-260), a Gato-class submarine, was the first ship of the United States Navy to be named after the lapon, a scorpionfish of the Pacific coast of the United States.
Το υποβρύχιο Ποσειδών III / S-78, Υ-16 ήταν τύπου Gato πρώην USS Lapon (SS-260). Ιδίου τύπου υποβρύχιο είναι το Αμφιτρίτη VII. Η έναρξη ναυπήγησης έγινε στις 21 Φεβρουαρίου του 1942. Καθελκύσθηκε στις 27 Οκτωβρίου 1942. Εντάχθηκε στον Αμερικάνικο στόλο στις 23 Ιανουαρίου 1943. Παρελήφθη στο New London των Η.Π.Α. στις 8 Αυγούστου 1957. Διαγράφηκε από τον Αμερικάνικο στόλο στις 10 Αυγούστου 1957. Ήταν ένα από τα δύο υποβρύχια που παραχωρήθηκαν στα πλαίσια της Αμερικανικής στρατιωτικής βοήθειας. Παροπλίστηκε στις 11 Απριλίου 1975. Ήταν το πρώτο Αμερικανικής κατασκευής υποβρύχιο του Ελληνικού πολεμικού ναυτικού και άνοιξε μια νέα περίοδο τεχνολογίας στο τομέα υποβρυχίων. Το υποβρύχιο είχε όριο κατάδυσης 90 μέτρα. Διάρκεια κατάδυσης 48 ώρες στους 2 κόμβους και διάρκεια περιπολίας 75 μέρες. (el)
USS Lapon (SS-260), a Gato-class submarine, was the first ship of the United States Navy to be named after the lapon, a scorpionfish of the Pacific coast of the United States. (en)
USS Lapon (SS-260) – amerykański okręt podwodny typu Gato, pierwszego masowo produkowanego wojennego typu amerykańskich okrętów podwodnych. Zaprojektowany w konstrukcji częściowo dwukadłubowej, uzbrojony był w 24 torpedy Mark XIV i Mark 18 wystrzeliwane z sześciu wyrzutni torpedowych na dziobie oraz czterech wyrzutni rufowych. Układ napędowy tych okrętów stanowiły cztery generatory elektryczne napędzane przez silniki Diesla o mocy 5400 shp oraz cztery silniki elektryczne o mocy 2700 shp, napędzające dwa wały napędowe ze śrubami. Maszynownia okrętu podzielona była za pomocą wodoszczelnej grodzi, zaś kadłub został wzmocniony w celu zwiększenia testowej (konstrukcyjnej) głębokości zanurzenia okrętu do 300 stóp (91 metrów) względem przedwojennego standardu wynoszącego 250 stóp. (pl)