About: Karshvar     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : yago:YagoPermanentlyLocatedEntity, within Data Space : dbpedia.demo.openlinksw.com associated with source document(s)
QRcode icon
http://dbpedia.demo.openlinksw.com/describe/?url=http%3A%2F%2Fdbpedia.org%2Fresource%2FKarshvar

In the Avesta, reference is made to seven karshvar (karšvrə < Modern Persian: kešvar, Persian: kišvar), climes or zones, organizing the world map into a seven-storied ziggurat representing the cosmic mountain. The world is referred to as the haft keshvar. The word has also been translated as "region", "state" or "continent". The Avesta describes the karshvar as superimposed concentric circles one above the other, with increasing size. These are separated by waters, mountains or forests. Sufi traditions postulate an eighth clime, the "heavenly Earth" or "cosmic North".

AttributesValues
rdf:type
rdfs:label
  • Haft kešvar (cs)
  • Karshvar (en)
rdfs:comment
  • Haft kešvar „sedm oblastí“, je v zarathuštrismu označení sedmi světadílů na povrchu světa které jsou od sebe odděleny lesy, horami a vodou, a mezi nimiž lze cestovat jen s pomocí bohů či démonů. Vznikly hned na počátku stvoření, když Tištrja seslal na zem déšť a vzniklo tak a potažmo sedm světadílů. Centrální světadíl se nazývá Chvaníras a je veliký jako všechny ostatní dohromady, převyšuje je bohatstvím, původně byl jako jediný osídlen lidmi, a nachází se něm také země Airjánem vaédžah, polo-mytická Íránců. Ostatních šest světadílů je pojmenováno podle světových stran na kterých leží, například východní je avestánsky nazýván Arezahí a středopersky Arzah „východ“. Všech sedm kontinentů je pak obkrouženo mytickou horou Hará. Koncept sedmi světadílů má nejspíše indoíránský původ, v Indii b (cs)
  • In the Avesta, reference is made to seven karshvar (karšvrə < Modern Persian: kešvar, Persian: kišvar), climes or zones, organizing the world map into a seven-storied ziggurat representing the cosmic mountain. The world is referred to as the haft keshvar. The word has also been translated as "region", "state" or "continent". The Avesta describes the karshvar as superimposed concentric circles one above the other, with increasing size. These are separated by waters, mountains or forests. Sufi traditions postulate an eighth clime, the "heavenly Earth" or "cosmic North". (en)
rdfs:seeAlso
dcterms:subject
Wikipage page ID
Wikipage revision ID
Link from a Wikipage to another Wikipage
sameAs
dbp:wikiPageUsesTemplate
has abstract
  • Haft kešvar „sedm oblastí“, je v zarathuštrismu označení sedmi světadílů na povrchu světa které jsou od sebe odděleny lesy, horami a vodou, a mezi nimiž lze cestovat jen s pomocí bohů či démonů. Vznikly hned na počátku stvoření, když Tištrja seslal na zem déšť a vzniklo tak a potažmo sedm světadílů. Centrální světadíl se nazývá Chvaníras a je veliký jako všechny ostatní dohromady, převyšuje je bohatstvím, původně byl jako jediný osídlen lidmi, a nachází se něm také země Airjánem vaédžah, polo-mytická Íránců. Ostatních šest světadílů je pojmenováno podle světových stran na kterých leží, například východní je avestánsky nazýván Arezahí a středopersky Arzah „východ“. Všech sedm kontinentů je pak obkrouženo mytickou horou Hará. Koncept sedmi světadílů má nejspíše indoíránský původ, v Indii byl analogicky znám centrální kontinent Džambudvípa, oddělený oceánem od dalších šesti. Na sedm částí světa je naráženo již v gáthách (32.3), výslovně jsou pak uvedeny a v Bundahišnu a díle Dátestán i déník, kde jsou zmiňovány v souvislosti s eschatologií: každý ze světadílů má svého duchovního vůdce a šest pomocníků Astvat-ereta, konečného spasitele, pochází z kontinentů obklopujících Chvaníras. Se sedmi světadíly také nejspíše souvisí sedm párů dvojčat, které se podle Bundahišnu, narodili Mašjovi a Mašjánag, prvnímu lidskému páru. Přestože centrální světadíl měl být jako jediný obydlen byly mytičtí hrdinští králové označováni za vládce všech kontinentů a výraz „král sedmi oblastí“ mohl být použit synonymně k výrazu „král Íránu“. Koncept sedmi světadílů, respektive rozdělení říše do sedmi oblastí, se objevuje také v achaimenovských textech. V době Parthské a Sasánovské říše však převládlo dělení na čtyři oblasti převzaté z Řecka. V avestánštině jsou názvy světadílů následující: * Arezahí (východ) * Savahí (západ) * Fradahafšú (jihovýchod) * Vídadhafšú (jihozápad) * Vourubareští (severozápad) * Vourudžreští (severovýchod) * Chvarinatha (cs)
  • In the Avesta, reference is made to seven karshvar (karšvrə < Modern Persian: kešvar, Persian: kišvar), climes or zones, organizing the world map into a seven-storied ziggurat representing the cosmic mountain. The world is referred to as the haft keshvar. The word has also been translated as "region", "state" or "continent". The Avesta describes the karshvar as superimposed concentric circles one above the other, with increasing size. These are separated by waters, mountains or forests. 1. * Arezahi, 2. * Savahi, 3. * Fradadhafshu, 4. * Vidadhafshu, 5. * Vourubaresti, 6. * Vourugaresti, 7. * Hvaniratha. The story of the creation of these seven regions is told in Bundahishn when "rain first fell upon the earth". Man lives in the karshvar Hvaniratha. Hvaniratha is believed to be "central one" and whose size was as large as all others together. The karshvar Hvaniratha is where "peak of Hara" (Alburz) had "grown from the roots of Elburz mountains". Sufi traditions postulate an eighth clime, the "heavenly Earth" or "cosmic North". In Theosophy, according to H. P. Blavatsky (The Devil's Own, 1891), Ahura is interpreted as a generic name for the sevenfold Deity, the Ruler of the Seven Worlds, and Hvaniratha is the middle plane (the fourth of seven), corresponding to Earth. (en)
prov:wasDerivedFrom
page length (characters) of wiki page
foaf:isPrimaryTopicOf
is Link from a Wikipage to another Wikipage of
is Wikipage redirect of
is foaf:primaryTopic of
Faceted Search & Find service v1.17_git139 as of Feb 29 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 08.03.3330 as of Mar 19 2024, on Linux (x86_64-generic-linux-glibc212), Single-Server Edition (378 GB total memory, 60 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2024 OpenLink Software