About: Mentalism (philosophy)     Goto   Sponge   NotDistinct   Permalink

An Entity of Type : yago:WikicatPhilosophicalSchoolsAndTraditions, within Data Space : dbpedia.demo.openlinksw.com associated with source document(s)
QRcode icon
http://dbpedia.demo.openlinksw.com/c/2LQGUJJwnB

AttributesValues
rdf:type
rdfs:label
  • Mentalismus (filozofie) (cs)
  • Mentalismus (Philosophie) (de)
  • 유심론 (ko)
  • Mentalism (philosophy) (en)
  • Mentalisme (filosofie) (nl)
rdfs:comment
  • 유심론(唯心論, Mentalism)은 세계의 모든 것이 결국 정신적인 것으로 환원 가능하다는 입장으로서, 정신을 실체로 인정한다. 유물론과 정반대 입장에 있다. 관념론과 자주 혼동되어 쓰이는데, 엄밀히 말해 관념론은 실재론과 짝으로서 인식론에서 사용하는 것이 통례이다. 하지만 관념론이 유심론과 깊은 근친성이 있는 것은 사실이다. (ko)
  • Mentalismus je filosofický směr, který se prostřednictvím teoretických modelů a zásad organizace lidské mysli pokouší vysvětlit lidské mentální procesy. Dochází k závěrům, že jedině mysl sama je reálná (skutečně existuje) a že materiální svět je čistě produktem mysli (fyzicky neexistuje). Nepopírá reálnou existenci světa, ale umisťuje ji pouze na mentální (myšlenkovou) úroveň. Svobodná vůle a schopnost záměrného jednání jsou nezávislé na nervovém systému. Posledními významnějšími filosofy, kteří se zabývali tímto filosofickým směrem byli Jerry Fodor, Noam Chomsky a Paul Brunton. (cs)
  • Als Mentalismus (engl. mentalism) werden seit der Mitte des 20. Jahrhunderts philosophische Ansätze in der Philosophie des Geistes und der Bedeutungstheorie bezeichnet. In der Philosophie des Geistes, aber auch in Teilen der angelsächsischen Psychiatrie und Psychologie ist damit eine Grundposition gemeint, die unterstellt, dass das Bewusstsein bzw. geistige Vorgänge Zustände einer Person sind, die kausale Rollen einnehmen und die in dieser Rolle nicht durch andere, materialistische Eigenschaften (etwa neurologisch beschreibbare Prozesse) ersetzt werden können. Indem Verhalten durch äußerlich nicht zugängliche mentale Zustände erklärt wird, grenzt sich diese Richtung vom Behaviorismus ab. In der Bedeutungstheorie werden damit Positionen bezeichnet, die als Bedeutung sprachlicher Ausdrücke R (de)
  • Mentalisme is het uitgangspunt in de filosofie van de geest dat er binnen de mens mentale toestanden bestaan, zoals gedachten en overtuigingen, die een eigen oorzakelijke kracht hebben. Ze kunnen met andere woorden zelfstandig het menselijk gedrag veranderen. Dit begrip is nauw verwant met het dualisme, maar verschilt ervan. Twee bekende hedendaagse 'mentalisten' zijn Noam Chomsky en Jerry Fodor. (nl)
Wikipage page ID
Wikipage revision ID
Link from a Wikipage to another Wikipage
Wikipage redirect
sameAs
has abstract
  • Mentalismus je filosofický směr, který se prostřednictvím teoretických modelů a zásad organizace lidské mysli pokouší vysvětlit lidské mentální procesy. Dochází k závěrům, že jedině mysl sama je reálná (skutečně existuje) a že materiální svět je čistě produktem mysli (fyzicky neexistuje). Nepopírá reálnou existenci světa, ale umisťuje ji pouze na mentální (myšlenkovou) úroveň. Svobodná vůle a schopnost záměrného jednání jsou nezávislé na nervovém systému. Posledními významnějšími filosofy, kteří se zabývali tímto filosofickým směrem byli Jerry Fodor, Noam Chomsky a Paul Brunton. Neexistují žádné předměty, nezávislé na myšlenkách o nich. Nemáme přímé poznání zevních objektů, poznáváme přímo jen své vlastní vjemy, ostatní je proces mimovolné dedukce. To, že někdo stojí půl metru od našeho těla v oblasti objektivní existence, je dedukce, kterou vytváříme bezděky na základě činnosti oka a ucha – tj. činnosti, která je nakonec v mysli. Na základě podobných dojmů, se dá naše mysl do práce a vytvoří závěr, že existuje nějaký zevní člověk. To, co skutečně vidíme, je něco mentálního, jelikož existence hmotného člověka je vydedukována z mentální zkušenosti.. Odděleného, zevního člověka nevidíme bezprostředně. Když věříme, že zažíváme vnější svět, zažíváme ve skutečnosti jáství v nitru. Pouze když je nějaký předmět zaregistrován ve vědomí, je vůbec skutečně viděn. To, co známe jako svět, je řada myšlenek. Vědomí je všechny prostupuje jako jejich společný základ: vznikají v něm, existují v něm a ono existuje dále, i když ony mizí. Mentalismus nepopírá naši přirozenou víru v pevnost hmotného světa, nepopírá, že svět je vnější k tělu a všechny hmatatelné věci jsou pevné na dotyk. To co říká je, že svět je uvnitř mysli a že jeho pevnost existuje rovněž jenom v mysli. Faktem je, že jsme ze zevního světa neviděli nikdy nic víc než svou vlastní představu o něm, svět má proto být hledán uvnitř vědomí, nikoli vně něho. Lze namítnout, že tehdy, kdy svět pro nás neexistuje, protože ho nemyslíme, existuje stále pro ostatní lidské bytosti. Odpověď na to je: Jakým způsobem existuje pro každého z těchto lidí? Je v jeho myšlence, stejně tak, jako v naší. Již ve dvanáctém století napsal Číňan Chan-jan: “Žádná věc neexistuje odděleně od mysli“. Je nutné pochopit, že hmota není věcí, nýbrž myšlenkou ve vědomí. Každý, komu se stala ta zvláštní věc, že ve spánku snil a věděl o tom, že jde o sen, může alespoň v náznaku uzřít ideu mentalismu. Je to zvláštní a zpočátku nezvyklý pocit avšak později osvobozující. Jasně vidíte, že děje a události snu jsou tvořeny vaší představivostí, v mysli, že jde jen o myšlenky. Toho se zajisté dovtípíte i po probuzení, jenže v bdělém stavu již vše pokládáte za naprosto bezpečně hmotné a reálné. Ale je tomu skutečně tak? Nauku mentalismu přijímali R. W. Emerson, A. France, W. Shakespeare, I. Kant, E. A. Poe, W. Blake, Hegel, Schiller, O. Wilde, Marcus Aurelius, Sokrates, R. Mahariši a jiní je přinejmenším důvodem k zamyšlení (cs)
  • Als Mentalismus (engl. mentalism) werden seit der Mitte des 20. Jahrhunderts philosophische Ansätze in der Philosophie des Geistes und der Bedeutungstheorie bezeichnet. In der Philosophie des Geistes, aber auch in Teilen der angelsächsischen Psychiatrie und Psychologie ist damit eine Grundposition gemeint, die unterstellt, dass das Bewusstsein bzw. geistige Vorgänge Zustände einer Person sind, die kausale Rollen einnehmen und die in dieser Rolle nicht durch andere, materialistische Eigenschaften (etwa neurologisch beschreibbare Prozesse) ersetzt werden können. Indem Verhalten durch äußerlich nicht zugängliche mentale Zustände erklärt wird, grenzt sich diese Richtung vom Behaviorismus ab. In der Bedeutungstheorie werden damit Positionen bezeichnet, die als Bedeutung sprachlicher Ausdrücke Repräsentationen im Bewusstsein der Sprachverwender und nicht etwa die bezeichneten Objekte selbst wählen. John Locke kann als Vorläufer dieser Position verstanden werden. (de)
  • 유심론(唯心論, Mentalism)은 세계의 모든 것이 결국 정신적인 것으로 환원 가능하다는 입장으로서, 정신을 실체로 인정한다. 유물론과 정반대 입장에 있다. 관념론과 자주 혼동되어 쓰이는데, 엄밀히 말해 관념론은 실재론과 짝으로서 인식론에서 사용하는 것이 통례이다. 하지만 관념론이 유심론과 깊은 근친성이 있는 것은 사실이다. (ko)
  • Mentalisme is het uitgangspunt in de filosofie van de geest dat er binnen de mens mentale toestanden bestaan, zoals gedachten en overtuigingen, die een eigen oorzakelijke kracht hebben. Ze kunnen met andere woorden zelfstandig het menselijk gedrag veranderen. Dit begrip is nauw verwant met het dualisme, maar verschilt ervan. Twee bekende hedendaagse 'mentalisten' zijn Noam Chomsky en Jerry Fodor. Dualisme stelt dat er twee aparte soorten dingen bestaan in de wereld, namelijk psychische en fysische fenomenen. Op deze wijze impliceert het vaak mentalisme omdat het een zelfstandige oorzakelijke kracht toeschrijft aan deze psychische fenomenen. Mentalisme impliceert echter niet noodzakelijk dualisme, want men kan stellen dat deze mentale toestanden fysisch van aard zijn of tot fysische fenomenen te reduceren zijn. Het enige wat vereist is, is dat deze mentale toestanden een soort van zelfstandige werking hebben, ook al zijn zij misschien volledig fysisch van aard. Mentalisme staat lijnrecht tegenover het filosofisch behaviorisme en het eliminatief materialisme dat stelt dat er geen zelfstandige mentale toestanden bestaan in het hoofd, maar dat de mentale toestanden gelijk zijn aan het menselijk observeerbaar gedrag. (nl)
gold:hypernym
prov:wasDerivedFrom
page length (characters) of wiki page
foaf:isPrimaryTopicOf
is Link from a Wikipage to another Wikipage of
is Wikipage disambiguates of
is foaf:primaryTopic of
Faceted Search & Find service v1.17_git147 as of Sep 06 2024


Alternative Linked Data Documents: ODE     Content Formats:   [cxml] [csv]     RDF   [text] [turtle] [ld+json] [rdf+json] [rdf+xml]     ODATA   [atom+xml] [odata+json]     Microdata   [microdata+json] [html]    About   
This material is Open Knowledge   W3C Semantic Web Technology [RDF Data] Valid XHTML + RDFa
OpenLink Virtuoso version 08.03.3332 as of Dec 5 2024, on Linux (x86_64-generic-linux-glibc212), Single-Server Edition (378 GB total memory, 76 GB memory in use)
Data on this page belongs to its respective rights holders.
Virtuoso Faceted Browser Copyright © 2009-2025 OpenLink Software